Το Κολλέγιο Ανατόλια στον Όλυμπο 2012

Το Κολλέγιο Ανατόλια στον Όλυμπο

Τα δύο τελευταία Σαββατοκύριακα του Σεπτεμβρίου, τελειόφοιτοι μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια συμμετείχαν στην καθιερωμένη εκδρομή στον Όλυμπο, η οποία  πραγματοποιείται κάθε χρόνο και ανελλιπώς από το 1975.

Φέτος συμμετείχαν 105 τελειόφοιτοι μαθητές και μαθήτριες συνοδευόμενοι από 19 εκπαιδευτικούς. Στις 22 και 23 Σεπτεμβρίου, 61 τελειόφοιτοι και οι 10 συνοδοί τους απόλαυσαν την ανάβαση στο βουνό που έγινε υπό εξαιρετικά καλές καιρικές συνθήκες. Οι 59 μαθητές κατάφεραν να φτάσουν στην κορυφή Σκολιό (2.911 μ.), που είναι η δεύτερη υψηλότερη κορυφή του Ολύμπου. Το επόμενο Σαββατοκύριακο, στις 29 και 30 Σεπτεμβρίου, πραγματοποιήθηκε ο δεύτερος κύκλος της εκδρομής με τη συμμετοχή 44 μαθητών, οι 39 εκ των οποίων έφτασαν στην κορυφή Σκολιό, και 9 συνοδών.

Στιγμιότυπα από την ανάβαση στις 22& 23 Σεπτεμβρίου

Στιγμιότυπα από την ανάβαση στις 29 & 30 Σεπτεμβρίου